THUNDER – Motorcycle Jeans

149 €

Thicker fabric | Cotton lining | All seasons

Lapis motorcycle jeans, just like other Riderdenim® riding gears, combine safety and daily use comfort together. Thick denim fabric and lining create confidence, especially in cool weather, without sacrificing of safety and style.
Made in TURKEY

Hakanit® Aramid Fabric

Knee and hip parts are covered with Hakanit® Aramid fabric, from Germany; one of the highest resistant material against burning and tearing (+400°C) in the world

Sas-Tec® Protectors

German branded and EN 1621-1: 2012 certified, Sas-Tec knee (level 2) and hip protectors are chosen for maximum safety. All protectors are included in the price

Removable Knee Guards

Thanks to brilliant idea from Riderdenim®, pockets for knee guards can be reached from outside with a hidden zipper. This allows protectors to be removed whenever desired after the ride (or before washing)

Fitting

Straight Fit

Material

98% Cotton, 2% Elastane, 13 Ounce denim. Nanotech water & dirt repellent coating

Inner Lining

Cotton(100%) lining is increasing comfort and warmth by covering Hakanit® Aramid fabric from inside

Accessories & Equipment

YKK brand zippers, buttons, rivets and real leather back label are used for quality and longevity

Preferred Season

Depends on your preferences and region; can be used in all seasons

Onur

2022-09-22 13:08:21Lodos

6 Nisan’da Kayseri’den Adana’ya gidip döndüm aşırı rüzgârlı olmasına rağmen üşütmedi ve rüzgar almadı, ilk defa kullandım çok memnun kaldım. Başka bir markada maalesef kesim hatası yüzünden korumalar tam yerine oturmuyor fakat lodosun korumaları oturunca tam yerine geldi, artık pantolon konusunda başka marka denemeyi düşünmüyorum.

Rıza Çalım

2022-09-22 13:08:21Aynı gün kargo ve ilgili satıcı.

1.84 boy ve 87 kiloya 33-32 sipariş tam oldu. Korumaları çıkartın günlük kullanacağınız bildiğiniz kot işte. Sas-tech korumalar ve düşme durumunda ekstra korumalar var. Kışın belki içlikle kullanılır ama diğer mevsimlerde vaz gecemeyeceginiz bir ürün. Tavsiye olunur.

Eyüp Altıparmak

2022-09-22 13:08:21gayet güzel

Eski pantolonum da lodos modeliydi yenisini alırken yine lodos aldım. fakat ufak tefek modeli değiştirmişler. kumaş likralı olmuş korumaların çıkarılabilmesi eski modelde olmayan fermuar eklenmiş. rengi biraz daha koyu olmuş. gayet başarılı

Ozan Karagöz

2022-09-22 13:08:21ÇOK ŞIK VE RAHAT

2 yıl önce satın aldığım ve kullanmaya devam ettiğim Buzz modelinden sonra riderdenim markalı üçüncü pantolonum oldu. İki pantolonu kıyasladığımda şirketin gelişimini gözlemlemek memnuniyet verici. Kaliteli ve şık üretimi nedeniyle çok mutlu olduğum, günlük amerikan markası kot pantolonlardan bir farkı kalmayan bir ürün. 182 cm boy uzunluğu 84 kg kilomla danışman tavsiyesi üzerine 32-32 beden çok rahat ve şık olarak üzerime oturdu. Helal olsun, Türk sanayisi üretimi olarak başarıları gurur verici.

Johan

2022-09-22 13:08:21.

I can't believe it arrived in 2 days to Rotterdam. Style is nice, quality is better than many around here.

Comment Form

Your e-mail account will not be published. Required fields are marked with *

Category: Motorcycle Trousers